| Indoor IP Dome | Home > Products > Video Surveillance and Security > Network Camera |

TC-NC9500S3E-MP-C-IR30
1.0 MP HD IR Network Dome Camera
1.0 MP HD IR Network Dome Camera
- 1.0MP, 1/4" CMOS sensor Unit : mm
- ARM 9 framework, embedded SOC system
- Maximum resolution of 720P @ 30fps
- Support WDR, backlight compensation and image flip
- Support 3D noise reduction, image enhancement,
edge enhancement, gamma adjustment
- 2.8mm/4mm/6mm HD fixed focus lens optional,
ICR dual filter switch
- 20-30 meters effective IR distance
- Support H.264 Baseline Profile/Main Profile/
High Profile encoding type
- Support dual-stream transmission, Vice stream D1@30FPS
- Support IOS/Android/Windows Mobile phone browse &control
- Support electronic amplification and electronic drag
- Dual-core backup
- Support video motion detection (VMD), sensitive areas block
- Automatically obtain IP (DHCP), automatic dialing (PPPOE), automatic
port mapping (UPnP), DNS (DDNS)
- Support the NFS protocol, FTP download
- ARM 9 framework, embedded SOC system
- Maximum resolution of 720P @ 30fps
- Support WDR, backlight compensation and image flip
- Support 3D noise reduction, image enhancement,
edge enhancement, gamma adjustment
- 2.8mm/4mm/6mm HD fixed focus lens optional,
ICR dual filter switch
- 20-30 meters effective IR distance
- Support H.264 Baseline Profile/Main Profile/
High Profile encoding type
- Support dual-stream transmission, Vice stream D1@30FPS
- Support IOS/Android/Windows Mobile phone browse &control
- Support electronic amplification and electronic drag
- Dual-core backup
- Support video motion detection (VMD), sensitive areas block
- Automatically obtain IP (DHCP), automatic dialing (PPPOE), automatic
port mapping (UPnP), DNS (DDNS)
- Support the NFS protocol, FTP download
| Model | TC-NC9500S3E-MP-C-IR30(2.8MM/4MM/6MM |
| CAMERA | |
| Image sensor | 1.0MP, 1/4" CMOS sensor |
| core processor | ARM9 Architecture processor |
| operating system | Embedded LINUX |
| Effective Pixels | 1.0 M |
| Image resolution | Main stream: 720P(1280x720); Second stream:D1(704x576) |
| Frame rate | PAL: 720P@25 F/S NTSC: 720P@30 F/S |
| WDR | 80db |
| Electronic Shutter | 1/25S to 1/10000S |
| Minimum Illumination | Color0.05 Lux @(F1.2, AGC ON) B/W0.01Lux @(F1.2, AGC ON); 0 Lux with IR |
| Day/Night | ICR |
| Video parameters | Contrast, brightness, saturation can be adjusted independently |
| Image processing | Support 3D noise reduction, de-interlace, image enhancement, edge enhancement, backlight compensation, gamma adjustment |
| LENS | |
| Lens Mount | 2.8mm fixed focus lens/4mm fixed focus lens/6mm fixed focus lens |
| Horizontal viewing Angle | 90°/74°/54° |
| Lens interface type | M12 |
| IR LEDs | |
| IR distance | 20-30M |
| IR Lens | 1pcs 3rd generation IR array LEDs |
| Interface | |
| Network Port | 10/100MEthernet interface RJ45 |
| Protocol | Onvif |
| Encode Mode | |
| Video Compression | H.264/MJPEG |
| Audio Compression | G.711/G.726/ADPCM |
| Encode type | Baseline Profile/ Main Profile |
| Video Compression code rate | 32K to 8Mbps |
| Audio Compression code rate | 8K to 48Kbps |
| Others | |
| IE browser | Web server |
| Mobile | Support IOS/Android/Windows Mobile |
| Client | ≤8 |
| Network protocol | TCP/UDP/HTTP/MULTICAST/ UPnP/DHCP/PPPoE/DDNS/ NFS/FTP/NTP/RTP/RTSP |
| IP address | Support static state IP address/DDNS |
| OSD character | Support character, time, support max 128 characters |
| Authority | 4 level/128 users |
| System clock | Build-in clock, support external synchronization |
| Remote managements | Remote network upgrade |
| Intelligent alarm | Motion detection, Port alarm |
| General | |
| Operating Environment | -10°C to 60°C, 0 to 95% RHG |
| Power Supply | DC 12V±10% |
| Power Consumption | 5 W (LED OFF)/ 11 W(LED ON) |
| Dimension | 137mm×137mm×100mm |
| Weight | 0.5 Kg |
About Adino
Solutions
Knowledge Center
| © 2012, Adino Telecom LTD. All Right reserved. Privacy Policy | Discliamer | K Webmaker ™ |




