| IR IP Bullet | Home > Products > Video Surveillance and Security > Network Camera |

TC- NC9100S3E- MP- IR30
1.3MP HD IR Network Camera
1.3MP HD IR Network Camera
- 1/3 inch 1.3M CMOS low illumination sensor
- ARM9 framework, embedded SOC System
- Resolution: 960P@30fps
- Support WDR,BLC and image flip
- Support 3D noise reduction/de- interlace/image
enhancement/Edge Enhancement/Gamma adjustment
- 2.8- 12mm HD Manual Zoom lens, ICR
- 30- 50m IR distance
- Support H.264 Base Line Profile / Main Profile
- Support dual- stream transmission, second- stream D1@30FPS
- Support Intelligent analysis expand: tripwire alarm,
boundary detection and count function
- Support audio input& output and alarm input
- Support IOS/Android/Windows Mobile view and control
- Support electronic amplification and electronic drag
- Support Dual- core backup
- Support video motion detection(VMD)
- Support DHCP/PPPOE/UPnP/DDNS
- Support NFS protocol/FTP download
- IP66
- Support USB interface
- ARM9 framework, embedded SOC System
- Resolution: 960P@30fps
- Support WDR,BLC and image flip
- Support 3D noise reduction/de- interlace/image
enhancement/Edge Enhancement/Gamma adjustment
- 2.8- 12mm HD Manual Zoom lens, ICR
- 30- 50m IR distance
- Support H.264 Base Line Profile / Main Profile
- Support dual- stream transmission, second- stream D1@30FPS
- Support Intelligent analysis expand: tripwire alarm,
boundary detection and count function
- Support audio input& output and alarm input
- Support IOS/Android/Windows Mobile view and control
- Support electronic amplification and electronic drag
- Support Dual- core backup
- Support video motion detection(VMD)
- Support DHCP/PPPOE/UPnP/DDNS
- Support NFS protocol/FTP download
- IP66
- Support USB interface
| Model | TC-NC9100S3E-MP-IR30(2.8-12mm) |
| Camera | |
| Image sensor | 1/3" Inch CMOS |
| core processor | ARM9 Architecture processor |
| operating system | Embedded LINUX |
| Effective Pixels | 1.3M |
| Image resolution | Main stream: 960P(1280x960); Second stream:D1(704x576) |
| Frame rate | PAL: 960P@25 F/S NTSC: 960P@30 F/S |
| WDR | 100db |
| Electronic Shutter | 1/25S to 1/10000S |
| Mini. Illumination | Color0.05 Lux @(F1.2, AGC ON) B/W0.01Lux @(F1.2, AGC ON); 0 Lux with IR |
| Aperture | DC drive |
| Day/Night | ICR |
| Video parameters | Contrast, brightness, saturation can be adjusted independently |
| Image processing | Support 3D noise reduction, de-interlace, image enhancement, edge enhancement, backlight compensation, gamma adjustment |
| Lens | |
| Lens Mount | 2.8-12mm Manual Zoom lens |
| Horizontal viewing Angle | 98° to 27.8° |
| Lens interface type | M12 |
| IR LEDs | |
| IR distance | 30-50M |
| IR Lens | 2pcs 3rd generation IR array LEDs |
| Interface | |
| Audio interface | 1 channel input; 1 channel output |
| Alarm interface | 1 channel input |
| Network Port | 10/100MEthernet interface RJ45 |
| Protocol | Onvif |
| Encode Mode | |
| Video Compression | H.264/MJPEG |
| Audio Compression | G.711/G.726/ADPCM |
| Encode type | Base Line Profile/ Main Profile |
| Video Compression code rate | 32K to 8Mbps |
| Audio Compression code rate | 8K to 48Kbps |
| Others | |
| IE browser | Web server |
| Mobile | Support IOS/Android/Windows Mobile |
| Client | ≤8 |
| Local-storage | Support USB extend, up to 32G |
| Network protocol | TCP/UDP/HTTP/MULTICAST/UPnP /DHCP/PPPoE/DDNS/NFS/ FTP/NTP/RTP/RTSP |
| IP address | Support static state IP address/DDNS |
| OSD character | Support character, time, support max 128 characters |
| Authority | 4 level/128 users |
| System clock | Build-in clock, support external synchronization |
| Remote management | Remote network upgrade |
| Intelligent alarm | Motion detection, Port alarm |
| Intelligent analysis | Tripwire alarm, Boundary Detection and count function |
| General | |
| Ingress Protection | IP66 |
| Operating Environment | -30°C to 60°C, 0 to 95% RHG |
| Power Supply | DC 12V±10% |
| Power Consumption | 5 W (LED OFF)/ 11 W(LED ON) |
| Dimension | 220mm×93mm×85mm |
| Weight | 0.5 Kg |
About Adino
Solutions
Knowledge Center
| © 2012, Adino Telecom LTD. All Right reserved. Privacy Policy | Discliamer | K Webmaker ™ |




