| Outdoor IP Dome | Home > Products > Video Surveillance and Security > Network Camera |

TC-NC9200S3E-MP-IR30
1.3MP HD Vandal-Proof Network IR Dome Camera
1.3MP HD Vandal-Proof Network IR Dome Camera
- 1.3MP, 1/3" Sony CMOS sensor
- ARM 9 framework, embedded SOC system
- Maximum resolution of 960P @ 30fps
- Support backlight compensation and image flip
- Support 3D noise reduction, de-interlace, image
enhancement, edge enhancement, gamma adjustment
- 2.8mm-10mm HD varifocal lens, ICR dual filter switch
- 20-30 meters effective IR distance
- Support H.264 Baseline Profile/Main Profile encoding type
- Support dual-stream transmission, Vice stream D1@30FPS
- Support IOS/Android/Windows Mobile phone browse &control
- Support electronic amplification and electronic drag
- Dual-core backup
- Support video motion detection (VMD), sensitive areas block
- Automatically obtain IP (DHCP), automatic dialing (PPPOE),
Automatic port mapping (UPnP), DNS (DDNS)
- Support the NFS protocol, FTP download
- Support USB
- ARM 9 framework, embedded SOC system
- Maximum resolution of 960P @ 30fps
- Support backlight compensation and image flip
- Support 3D noise reduction, de-interlace, image
enhancement, edge enhancement, gamma adjustment
- 2.8mm-10mm HD varifocal lens, ICR dual filter switch
- 20-30 meters effective IR distance
- Support H.264 Baseline Profile/Main Profile encoding type
- Support dual-stream transmission, Vice stream D1@30FPS
- Support IOS/Android/Windows Mobile phone browse &control
- Support electronic amplification and electronic drag
- Dual-core backup
- Support video motion detection (VMD), sensitive areas block
- Automatically obtain IP (DHCP), automatic dialing (PPPOE),
Automatic port mapping (UPnP), DNS (DDNS)
- Support the NFS protocol, FTP download
- Support USB
| Model | TC-NC9200S3E-MP-IR30(2.8-10mm) |
| Camera | |
| Image sensor | 1/3" Inch CMOS |
| core processor | ARM9 Architecture processor |
| operating system | Embedded LINUX |
| Effective Pixels | 1.3 M |
| Image resolution | Main stream: 960P(1280×960); Second stream:D1(704*576) |
| Frame rate | PAL: 960P@25 F/S NTSC: 960P@30 F/S |
| WDR | 100db |
| Electronic Shutter | 1/25S to 1/10000S |
| Mini. Illumination | Color0.05 Lux @(F1.2, AGC ON) B/W0.01Lux @(F1.2, AGC ON); 0 Lux with IR |
| Aperture | DC drive |
| Day/Night | ICR |
| Video parameters | Contrast, brightness, saturation can be adjusted independently |
| Image processing | Support 3D noise reduction, de-interlace, image enhancement, edge enhancement, backlight compensation, gamma adjustment |
| Lens | |
| Lens Mount | 2.8-10mm Manual zoom lens |
| Horizontal viewing Angle | 30.5°-98° |
| Lens interface type | M12 |
| IR LEDs | |
| IR distance | 20-30M |
| IR Lens | 31pcs φ5 IR array LEDs |
| Interface | |
| Audio interface | 1 channel input; 1 channel output |
| Alarm interface | 1 channel input |
| Network Port | 10/100MEthernet interface RJ45 |
| Protocol | Onvif |
| Encode Mode | |
| Video Compression | H.264/MJPEG |
| Audio Compression | G.711/G.726/ADPCM |
| Encode type | Base Line Profile/ Main Profile |
| Video Compression code rate | 32K to 8Mbps |
| Audio Compression code rate | 8K to 48Kbps |
| Others | |
| IE browser | Web server |
| Mobile | Support IOS/Android/Windows Mobile |
| Client | ≤8 |
| Local storage | Support USB expand, storage card support max 32G |
| Network protocol | TCP/UDP/HTTP/MULTICAST/UPnP/ DHCP/PPPoE/DDNS/NFS/ FTP/NTP/RTP/RTSP |
| IP address | Support static state IP address/DDNS |
| OSD character | Support character, time, support max 128 characters |
| Authority | 4 level/128 users |
| System clock | Build-in clock, support external synchronization |
| Remote management | Remote network upgrade |
| Intelligent alarm | Motion detection, Port alarm |
| Intelligent analysis | Tripwire alarm, Boundary Detection and count function |
| General | |
| Operating Environment | -10°C to 60°C, 0 to 95% RHG |
| Power Supply | DC 12V±10%/POE |
| Power Consumption | 5 W (LED OFF)/ 11 W(LED ON) |
| Dimension | 152mm×152mm×128mm |
| Weight | 1Kg |
About Adino
Solutions
Knowledge Center
| © 2012, Adino Telecom LTD. All Right reserved. Privacy Policy | Discliamer | K Webmaker ™ |




