| Indoor IP Dome | Home > Products > Video Surveillance and Security > Network Camera |

TC-NC9500S3E-2MP-IR30
2MP HD IR Network Dome Camera
2MP HD IR Network Dome Camera
- 2MP, 1/2.8" Sony Exmor CMOS sensor
- ARM 9 framework, embedded SOC system
- Maximum resolution of 1080P @ 30fps
- Support WDR, backlight compensation and image flip
- Support 3D noise reduction, de-interlace, image
enhancement, edge enhancement, gamma adjustment
- 2.8mm/4mm/6mm HD fixed focus lens optional,
ICR dual filter switch
- 20-30 meters effective IR distance
- Support H.264 Baseline Profile/Main Profile/
High Profile encoding type
- Support dual-stream transmission, Vice stream D1@30FPS
- Support IOS/Android/Windows Mobile phone browse &control
- Support electronic amplification and electronic drag
- Dual-core backup
- Support video motion detection (VMD), sensitive areas block
- Automatically obtain IP (DHCP), automatic dialing (PPPOE), automatic
port mapping (UPnP), DNS (DDNS)
- Support the NFS protocol, FTP download
- ARM 9 framework, embedded SOC system
- Maximum resolution of 1080P @ 30fps
- Support WDR, backlight compensation and image flip
- Support 3D noise reduction, de-interlace, image
enhancement, edge enhancement, gamma adjustment
- 2.8mm/4mm/6mm HD fixed focus lens optional,
ICR dual filter switch
- 20-30 meters effective IR distance
- Support H.264 Baseline Profile/Main Profile/
High Profile encoding type
- Support dual-stream transmission, Vice stream D1@30FPS
- Support IOS/Android/Windows Mobile phone browse &control
- Support electronic amplification and electronic drag
- Dual-core backup
- Support video motion detection (VMD), sensitive areas block
- Automatically obtain IP (DHCP), automatic dialing (PPPOE), automatic
port mapping (UPnP), DNS (DDNS)
- Support the NFS protocol, FTP download
| Model | TC-NC9500S3E-2MP-IR30( 2.8mm/4mm/6mm) |
| Camera | |
| Image sensor | 2MP, 1/2.8" Sony Exmor CMOS sensor |
| core processor | ARM9 Architecture processor |
| operating system | Embedded LINUX |
| Effective Pixels | 2 M |
| Image resolution | Main stream: 1080P(1920×1080); Second stream:D1(704*576) |
| Framerate | PAL: 1080P@25 F/S NTSC: 1080P@30 F/S |
| WDR | 100db |
| Electronic Shutter | 1/25S to 1/10000S |
| Mini. Illumination | Color0.05 Lux @(F1.2, AGC ON) B/W0.01Lux @(F1.2, AGC ON); 0 Lux with IR |
| Day/Night | ICR |
| Videoparameters | Contrast, brightness, saturation can be adjusted independently |
| Image processing | Support 3D noise reduction, de-interlace, image enhancement, edge enhancement, backlight compensation, gamma adjustment |
| Lens | |
| Lens Mount | 2.8mm fixed focus lens/4mm fixed focus lens/6mm fixed focus lens |
| Horizontal viewing Angle | 90°/74°/54° |
| Lens interface type | M12 |
| IR LEDs | |
| IR distance | 20-30M |
| IR Lens | 1pcs 3rd generation IR array LEDs |
| Interface | |
| Network | Port 10/100MEthernet interface RJ45 |
| Protocol | Onvif |
| Encode Mode | |
| Video Compression | H.264/MJPEG |
| Audio Compression | G.711/G.726/ADPCM |
| Encode type | Base Line Profile/ Main Profile |
| Video Compression code rate | 32K to 8Mbps |
| Audio Compression code | 8K to 48Kbps |
| Others | |
| IE browser | Web server |
| Mobile | Support IOS/Android/Windows Mobile |
| Client | ≤8 |
| Network protocol | TCP/UDP/HTTP/MULTICAST/UPnP/ DHCP/PPPoE/DDNS/NFS/FTP/ NTP/RTP/RTSP |
| IP address | Support static state IP address/DDNS |
| OSD character | Support character, time, support max 128 characters |
| Authority | 4 level/128 users |
| System clock | Build-in clock, support external synchronization |
| Remote management | Remote network upgrade |
| Intelligent alarm | Motion detection, Port alarm |
| General | |
| Operating Environment | -30°C to 60°C, 0 to 95% RHG |
| Power Supply | DC 12V±10% |
| Power Consumption | 5 W (LED OFF)/ 11 W(LED ON) |
| Dimension | 137mm×137mm×100mm |
| Weight | 0.5Kg |
About Adino
Solutions
Knowledge Center
| © 2012, Adino Telecom LTD. All Right reserved. Privacy Policy | Discliamer | K Webmaker ™ |




